Teknoloji

Apple’dan skandal: Bunu LGBT için de yaptı!

Son dönemde haksız zam politikasıyla gündeme gelen ABD’li teknoloji şirketi Apple, bir skandala daha imza attı. Şirket gelirlerini artırmak için daha fazla kullanıcı çekmenin her yolunu arayan Apple, yeni yayınladığı güncellemeyle birçok kullanıcının hedefi haline geldi.

Apple, yayınlanan iOS 16.5 sürümünde telefonlara dört yeni özelliğin yükleneceğini belirten ön izleme listesini sundu.

Güncellemeyi yüklemeden önce listedeki özellikleri kontrol etmek isteyen kullanıcılar, LGBTQ+ topluluğunu desteklemek için kilit ekranına uygulanabilmesi için telefonlarına onur kutlamalarından bahseden bir duvar kağıdı yükleneceğini gördü.

DÜZENLEYİCİ DAVRANIŞLARA YÖNELİK BİR GÜNCELLEME

Birçok ülke, aile yapısını ve toplumsal ahlakı tehdit eden LGBT davranışlarına tepkilerini açık ve net bir şekilde ifade ederken, teknoloji devinin durumu normalleştirme girişimini gören kullanıcılar tepki gösterdi.

Daha “Ben merkezli”Bir strateji yürüten Apple şirketinin, ürettikleri cihazları tasarlarken bile kullanıcıların fikirlerini ciddiye almadığı belirtildi.

Özellikle yıllardır aynı tasarıma sahip akıllı telefonlar üreten firma ile dalga geçen kişiler, bu yıl tanıtılacak yeni iPhone cihazının sadece kasanın arka yüzünü değiştireceğini söylediler. kameraları tekrar değiştireceklerini”tepki göstermişti.

KULLANICILARINI PARA KAZANMA MAKİNASI OLARAK GÖRÜYOR

Kullanıcıları para kazanma makinesi olarak gören şirketin sunduğu güncellemelerle telefonları yavaşlattığı belirtildi.

Sözde pil ömrünü artırmak için böyle bir uygulamaya gittiğini belirten şirket, Fransa’ya dava açtı.

Aynı zamanda geçen yıl yaşanan gelişmede şirket, kullanıcıların verilerini topladığı ve izinsiz kullandığı için eleştirilerin odağı haline gelmişti.

GOOGLE’DAN DA BİR SKANDAL

Apple tarafından yayınlanan bu skandalın ardından internette dolaşan kullanıcılar, Google’ın bu zihniyeti normalleştirmek için benzer atılımlar yaptığını belirtiyor.

Google üzerinden kullanıcılar “LGBT’yi desteklemeyen ülkeler”Arama yaptıklarında arama motoru şu cümleyi söylüyor. “Bunu mu demek istediniz: LGBT’yi destekleyen ülkeler”değiştirerek sunuyor.

Arama sonuçlarının ilk satırında kelimede oluşturulan bu zihniyetin haklarına değinilerek, İnternette vakit geçiren çocuk ve gençlerin ahlaklı bireyler olarak yaşama özgürlükleri tehdit ediliyor.

 

KAYNAK: HABER7

dargecit-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu