Haber

UNICEF: En az 120.000 çocuk çatışma kurbanı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından bugün Oslo’da düzenlenen savaşlarda çocukların korunmasına ilişkin uluslararası konferans öncesinde yapılan açıklamada, 2005 yılından bu yana dünya çapında 120 binden fazla çocuğun silahlı çatışmalarda sakat kaldığı veya öldüğü bildirildi.

Savaşlarda çocukları daha iyi korumak için küresel ölçekte daha ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini belirten UNICEF İcra Direktörü Catherine Russell, “Her savaş nihayetinde çocuklara karşı bir savaştır” dedi.

UNICEF’in açıklamasında, savaştan etkilenen çocuklara ilişkin başka çarpıcı bilgiler de yer aldı.

Buna göre, 2005 yılından bu yana en az 105.000 çocuk silahlı kuvvetler veya silahlı gruplar tarafından askere alınmış veya doğrudan çatışmalarda görevlendirilmiştir. Ayrıca en az 32.000 çocuk kaçırılmıştır. UNICEF verilerine göre 16 binden fazla çocuk cinsel şiddete maruz kaldı.

Açıklamada, çocukların doğrudan etkilendiği okul ve hastanelere yönelik 16 binden fazla baskın düzenlendiği de belirtildi.

UNICEF, Afrika, Asya ve Latin Amerika’daki 30’dan fazla çatışmadan elde edilen bilgilerle çocuklara yönelik istismar ve şiddetin tespit edilebileceğini belirterek, bildirilmeyen baskınlar nedeniyle gerçek sayının çok daha yüksek olabileceğini kaydetti.

Açıklamada ayrıca milyonlarca çocuğun yerinden edildiği, arkadaş ya da akrabalarını kaybettiği ya da ebeveynlerinden ya da akrabalarından farklı hale geldiği bilgisine de yer verildi.

epd/TY,JD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu